Aktuality

Do Česka přichází švýcarský fenomén Gigathlon

Tisíce běžců, cyklistů, plavců a in-line bruslařů čeká nová výzva. Kdo má rád sport, přírodu a nové zážitky, neměl by u této novinky ve světě sportovních akcí chybět. Gigathlon je švýcarský kultovní závod, kterého se již od roku 1998 každoročně účastní kolem čtyř tisícovek převážně amatérských závodníků. Gigathlon nyní poprvé v historii opouští švýcarské území a uskuteční se premiérově v Česku 2.-4.září 2016 v Lipně nad Vltavou.

„Jedná se o kombinaci pěti oblíbených sportovních disciplín, které se jedou v různém pořadí po dva soutěžní dny, a to jako závod pětičlenných týmů, dvojic i jednotlivců”, vysvětluje na úvod hlavní organizátor Gigathlonu Czech Republic Jan Plachý a s úsměvem dodává: „Připravujeme tuto akci pečlivě již přes dva roky a chceme všem představit nový formát sportovního zážitku. Na Gigathlonu si přijde na své úplně každý, ať je to parta kamarádů, soutěživí hobbíci, firemní týmy nebo elitní sportovci, kteří chtějí přijmout výzvu a dají celý závod sami.“

Akce, která bude mít letos na Lipně mezinárodní charakter, je jedinečná zejména pro originalitu spočívající ve spojení sportovního výkonu a putování po nejkrásnějších místech jižních Čech. Pečlivě vybrané trasy zavedou účastníky do Českého Krumlova, kolem hradu Rožmberk, na nejvýše položený hrad v Česku Vítkův Hrádek či až na vrchol oblíbené Stezky korunami stromů. Tratě mají v součtu obou závodních dnů celkovou délku 259,5 km s převýšením 4.967 metrů.„Gigathlon není jen běžný závod, ale přináší do Česka úplně jiný koncept pohledu na sportovní akce”, doplňuje Jan Plachý a vysvětluje dále: „Nejedná se o klasickou jednodenní akci, kam lidé přijedou, vyzvednou si startovní číslo, absolvují závod a hned poté odjedou zpět domů. Gigathlon nabízí všem pestrý all inclusive víkend v pěkném prostředí s rodinou nebo s partou kamarádů.”

Na Gigathlonu je o všechno postaráno, v nabídce je i půjčení plaveckých neoprenů nebo servis kol a in-line bruslí. V ceně startovného je kromě organizace celého závodu také ubytování ve stanovém městečku včetně originálního stanu, který zůstavá účastníkům i po závodě, dále pak plná penze na celý víkend i mnoho dalších doprovodných služeb. Samozřejmostí je dětský koutek, masáže, relax zóna a po náročném sportovním výkonu nemůže chybět ani after párty.

Gigathlon je více než sport. Organizátoři věnují část startovného na charitu a myslí i na zapojení handicapovaných sportovců, kteří mohou být součástí jednotlivých týmů. Nejlepší závodníci v kategoriích Single, Couple a Team of Five získají právo startu zdarma na Gigathlonu 2017 ve Švýcarsku a odvezou si dále hodnotné ceny od partnerů, mimo jiné se bude soutěžit i o voucher na víkendový pobyt ve Švýcarsku. Speciálně vyhlašovanou kategorií budou firemní a akademické týmy www.gigathlon.com

Jižní Čechy olympijské v plném proudu. Tentokrát v Táboře

Přes 2,5 tisíce dětí i dospělých se alespoň na okamžik mohlo vžít do kůže olympioniků. Unikátní sportovní roadshow se představila už ve dvou městech Jihočeského kraje. Má za cíl přitáhnout ke sportu především děti a mladé lidi.

Rychlost, síla, rovnováha, orientace, koordinace těla … To vše potřebovali ve středu 1. června v Táboře návštěvníci roadshow, která patří mezi významné akce rozsáhlého projektu Jižní Čechy olympijské. Sportovní show je určena hlavně žákům základních a studentům středních škol, speciální trenažéry si ale nenechaly ujít ani stovky dospělých, včetně oficiálních představitelů kraje a sponzorů. Netradiční zahájení táborské zastávky si spolu s návštěvníky užili i sponzoři. Kromě olympijského víceboje s tradičními sporty je lákal třeba i orientační sprint, gigathlon, nebo golf. „Akce, které spojují sport a osvětu, jsou skvělé. I to je jeden z důvodů naší podpory,“ uvedl za společnost ČEZ Petr Šuleř z Jaderné elektrárny Temelín.

Hodně mě baví baseball, tak jsem si to chtěla vyzkoušet

I přes účast dospělých ale sportovní atrakce ve finále ovládly děti. „Hodně mě baví baseball. Závodně hraji tenis, je to podobný sport, tak jsem si to chtěla vyzkoušet,“ říká dvanáctiletá Gabriela K. z táborské základní školy Zborovská. Fanda ze ZŠ Mikuláše z Husi miluje sílové týmové sporty, proto ho nadchlo ragby. „Můžu všem ukázat svoji sílu a je to velká sranda, s kamarády si tady můžeme pěkně vyblbnout,“ uvedl patnáctiletý sportovec. „Vyzkoušel jsem si boxera. Paráda, můžu dát pořádnou ránu a nic při tom nerozbiju, hodně mě to baví. Ale určitě si zkusím i další sporty,“ dodává malá Barbora, která navštěvuje ZŠ Husova.

Hejtman Zimola: Když zvedneme děti od počítačů, mnohonásobě se nám to vrátí

Právě podpora aktivního trávení volného času je jedním z cílů projektu, za kterým stojí Jihočeský kraj. „Sport nejde vynucovat. Pokud se nám ale děti povede nadchnout a alespoň trochu zvednout od počítačů a mobilů, mnohonásobě se nám to vrátí. Možná v podobě nových olympioniků, nebo třeba v lepším zdravotním stavu mladé generace,“ vysvětlil záměry hejtman Jiří Zimola.

Hlavním organizátorem volně přístupné sportovní roadshow je Jihočeský kraj a Český olympijský výbor, na akci přispívají i firmy jako ČEZ, ZVVZ nebo Jihostroj. Další zastávky se uskuteční 17. června ve Strakonicích, 23. června v Hluboké nad Vltavou, 24. června v Českých Budějovicích a 29. – 30. července v Jindřichově Hradci. Nejen tyto sportovní akce zařazené do kalendáře Jižních Čech olympijských ale budou provázet celé léto a podzim letošního roku.

Lístky na šampionát v prodeji, do Tábora zve husita Dvořák

17. až 19. června přivítá jihočeský Tábor po třech letech opět MČR mužů a žen na dráze. Vidět domácí elitu v boji o tituly a medaile, ale i o Amsterdam či Rio de Janeiro si lze zajistit od středy, kdy se spouští předprodej vstupenek v síti Ticketportal. Na atletické bitvy zve také šéftrenér české reprezentace Tomáš Dvořák, který se při natáčení spotu pro šampionát převtělil do role husity. (Video viz youtube kanál ČAS.)

Táborští pořadatelé připravili vstupenky ve čtyřech cenových relacích, přičemž na dvoudenní je 25procentní sleva. Převedeno na konkrétní čísla:

  • Na zastřešenou část hlavní tribuny (sektory B1, B2) stojí 150 korun na jeden den, 225 Kč na sobotu i neděli, na nekrytou část (A, C) pak 120 na den a 180 na celý program. Navíc lze ke dvěma plným lístkům přikoupit ještě jeden pro dítě za poloviční cenu.

  • Jelikož jinde po obvodu stadion Míru tribuny nemá, budou vybudovány mobilní tribuny na protilehlé rovince (sektory D, E), kam vstupné přijde diváky na 100 Kč na den a 150 na oba.

  • Nejlevnější možností jsou pak „lupeny“ na stání, které lze pořídit za 70, respektive 100 korun.

  • A ti, kdo se na stadion nedostanou, mohou sledovat třeba alespoň závody ve vrhu koulí, které se uskuteční jako novinka v páteční podvečer na Žižkově náměstí v centru města.

Vstupenky budou k dispozici v síti Ticketportal od středy 11. května od pravého poledne.

Také doprovodný program je zacílen na celé rodiny: pro malé návštěvníky bude připraveno i vystoupení Michala Nesvadby v neděli od 14 hodin na plaveckém stadionu (vedle atletického) a vyzkoušet si budou moci i Atletiku pro děti.

Mistrovství České republiky mužů a žen v atletice je vrcholnou akcí domácí sezóny. A do Tábora se k boji o tituly a medaile sjíždí česká špička pravidelně, naposledy v roce 2013, šampionát ovšem hostil zdejší stadion Míru i o pět let dříve. V obou případech se tu atletům dařilo: ročník 2008 ozdobil třeba rekord šampionátu Petra Svobody 110 m překážek 13.29 vteřiny, dosud platné jsou i – z před tří let – čas jeho kolegyně ze stovky Lucie Škrobákové 12.79 s nebo 576 cm tyčkaře Jana Kudličky.

„Republika“ je navíc ideální příležitostí k plnění výkonnostních kritérií pro vrcholy sezóny. Pro mistrovství Evropy nyní soupiska čítá přes dvacet jmen a i o start na olympiádě už si řekl dvojciferný počet atletů. Tábor však bude jednou z posledních možností, jak se především do Amsterdamu, ale i do Ria de Janeira kvalifikovat: nominace pro ME se uzavírá týden po MČR, tedy 26. června, pro OH pak 10. července.

Půjde vskutku o líté bitvy, na něž zve i originálním způsobem šéftrenér Tomáš Dvořák, který se při natáčení klipu na jedno sychravé aprílové dopoledne převtělil do role husity … „Snažíme se propagovat nejen atletický vrchol domácí sezóny, ale i pořádající město. Šampionát má být oslavou atletiky a našich reprezentantů,“ řekl ke vzniku spotu spoluautor scénáře a ředitel ČAS Tomáš Janků.

Video viz video youtube kanál Českého atletického svazu.

Oficiální zahájení jihočeské cykloturistické sezóny 2016 - Setkání tří pelotonů ze tří měst na Pecáku v Evženově údolí

Jindřichohradecký pedál, Třeboňská šlapka a Jaro na blatech, to jsou již tradiční akce, v rámci kterých poprvé vyjedou v sobotu 21. 5. 2016 tři cyklistické pelotony, aby se setkaly na Pecáku v Evženově údolí, kde účastníci společně zahájí jihočeskou cykloturistickou sezónu 2016. Celá akce je součástí tematických akcí „Jižní Čechy olympijské“, čemuž bude odpovídat i část doprovodného programu.

Start a trasy jednotlivých pelotonů:

- Jindřichův Hradec, park pod gymnáziem v 10:30 hodin, trasa 54 km, bližší informace na www.jh.cz

- Třeboň, Masarykovo náměstí v 10:00 hodin, trasa: 48 km, bližší informace na www.itrebon.cz

- Veselí n. Luž., „Hokejka“, trasa hlavní cca v 10:00 hod. 58 km, bližší informace na www.veseli.cz

Společný program na Pecáku proběhne od 12:00 do 15:00 hod., na účastníky zde bude čekat nejen občerstvení těla (pro každého z účastníků jako odměna špekáček), ale i ducha, jinými slovy bohatý program pro celou rodinu. Pro děti bude připraven skákací hrad, trenažer bezpečné jízdy na kole i automobilem, či klaunské vystoupení, pro dospělé budou hrát k poslechu latinsko-americké rytmy a další zábava. Všichni účastníci budou obdařeni upomínkovými (účastnickými) listy a drobnými dárky. Akce je vhodná i pro méně zdatné cyklisty a rodiny s dětmi, pro něž budou z nedaleké Jemčiny vypraveny cyklobusy, které je dovezou zpět do místa startu.

Doprava účastníků bude zajištěna zdarma z:

Písku – odjezd v 8:00 hod. do Třeboně, zpět z J. Hradce v 17:00, z Třeboně cca v 17:00 hod.

Strakonic – odjezd v 7:30 hod., přes Písek (8:00 hod.) do Třeboně, zpět z Třeboně cca v 17:00 hod.

Tábora – odjezd cca v 8:30 hod. návrat zpět z Jindřichova Hradce cca v 17:00 hod.

Českých Budějovic - odjezd cca v 9:00 hod. návrat zpět z Jindřichova Hradce cca v 17:00 hod.

Akce se koná za každého počasí.

Na akci bude zajištěna zdravotnická a cyklo-servisní služba, upozorňujeme však, že každý se účastní na vlastní odpovědnost, děti pouze v doprovodu dospělých. Plánky tras a ostatní praktické informace obdrží účastníci na startu v jednotlivých městech

Celou akci organizačně zajišťuje:

- Nadace Jihočeské cyklostezky ve spolupráci s městy Jindřichův Hradec, Třeboň, Veselí nad Lužnicí a Jihočeskou centrálou cestovního ruchu

- Finanční partner akce: Jihočeský kraj a Jaderná elektrárna Temelín ze skupiny ČEZ (Generální partner Nadace Jihočeské cyklostezky).

RunTour rozběhne České Budějovice, poběží i bavič Kuba Kohák

Tenhle běžecký zážitek bude stát za to. Na startu herec Kuba Kohák, moderátoři Pavel Svoboda a Martin Čermák nebo olympionička Eva Nývltová Vrabcová. Kdo v sobotu rozběhne společně se seriál RunTour České Budějovice, litovat rozhodně nebude. A pozor, pořadatelé mají k dispozici ještě poslední místa na registraci.

„Ano, je to pravda, běžci se mohou registrovat do páteční 12 hodiny na webu www.run-tour.cz a následně osobně na náměstí Přemysla Otakara II. Tuto možnost jim dáme i v den závodu,“ upozorňuje tiskový mluvčí běžecké série Richard Valoušek a vzápětí dodává. „Loni jsme RunTour v Českých Budějovicích vyprodali, letos jsme proto navýšili kapacitu o 200 míst a část z nich je stále volná.“

Přesto, že seriál roste, dál chce zůstat v první řadě rodinným závodem pro začátečníky. „My se neměníme, jen zájem o nás roste. Pořád jsme jedna velká RunTour rodina, běháme s dětmi, běháme s těmi, kteří vyrazili na svůj první závod v životě, běháme i s těmi, kteří do cíle nakonec dojdou, protože nejsou zvyklí závodit. A my ani závodit nechceme, chceme si užít běžecký den, rozpohybovat celé rodiny, ukázat jim, že běh může být zábava,“ říká Valoušek.

I proto pořadatelé na start pozvali řadu známých tváří. „Pětku si zaběhne Kuba Kohák, desítku olympionička Evy Nývltová Vrabcová, podpisy rozdají televizní tváře Pavel Svoboda a Martin Čermák,“ vyjmenovává Valoušek. Chybět nebudou dětské běhy, dětský koutek, hudební koncert kapely Liwid nebo tombola o zajímavé ceny. „Chceme, aby se na RunTour zabavila celá rodina a domu si přivezla nevšední zážitky,“ dodává.

RunTour vybíhá do historického centra Českých Budějovic v sobotu 16. dubna. Dětské závody (500 a 1 000 metrů) startují od 10.30 hodin, dospělé běhy (5 a 10 km) přijdou na řadu ve 12, respektive ve 13 hodin. Více informací a možnost se registrovat najdete na www.run-tour.cz.

Jihočeský kraj rozdělil olympijskou dotaci ve výši dva miliony korun mezi 53 subjektů. Peníze získaly obce, města, spolky i sportovní kluby

Zažít olympijskou atmosféru a zapojit se aktivně do sportování mají možnost všichni obyvatelé napříč celým jihem Čech. Umožní jim to dotační program Jihočeského kraje Jižní Čechy olympijské 2016. Ve čtvrtek 7. dubna jej schválili krajští zastupitelé.

„O dvou milionovou dotaci na podporu sportovních i kulturních akcí spojených s krajským projektem Jižní Čechy olympijské se podělilo 53 subjektů,“ uvedl hejtman Jiří Zimola s tím, že celkem se o ni ucházelo 112 žadatelů. Řada z nich byla přitom vyřazena kvůli duplicitě.

Zimola: Daří se nám se rozprostřít olympijské sportovní aktivity po celém kraji.

Zimolu těší velký počet úspěšných žadatelů i to, že projekt Jižní Čechy olympijské zaujal města, obce, nejrůznější spolky i sportovních kluby. „To, že vrcholem olympijské sezóny bude srpnový Olympijský park Rio Lipno je zřejmé. My jsme ale do tohoto projektu spolu s Českým olympijským výborem vstupovali s tím, že chceme olympijské sportovní aktivity rozprostřít po celém kraji, což se nám daří,“ zdůraznil hejtman.

Tři, dva, jedna, START! Jihočeský hejtman Zimola, Kateřina Neumannová a malí lyžaři tak odpočítali v Lipně zahájení projektu Jižní Čech olympijské

Pokřik v podobě odpočítávání tři, dva, jedna, START! zahájil na sjezdovce v Lipně nad Vltavou projekt Jižní Čechy olympijské. V pátek 8. ledna se při něm do hlasivek společně mimo jiné opřeli jihočeský hejtman Jiří Zimola, krajský radní pro dopravu Antonín Krák, starosta Lipna Zdeněk Zídek, ikona běžeckých lyžařských tratí Kateřina Neumannová, zástupci Českého olympijského výboru a malí účastníci Ski kempu, který je první akcí nadcházejícího olympijského roku vůbec.

Na celém jihu Čech se bude konat více jak tisíc sportovních a kulturních akcí.

„Olympiáda v Riu se koná sice až v srpnu, stejně jako plánovaný olympijský park v Lipně nad Vltavou. My ale chceme, aby si v rámci projektu Jižní Čechy olympijské, který je rozvržen na celý rok po celém kraji, přišli na své i milovníci zimních sportů,“ vysvětlil Zimola. Podle Zimoly je na letošní rok díky mnoha organizátorům připraveno více jak tisíc sportovních a kulturních akcí. Na nich si lidé budou moci nejenom aktivně zasportovat, ale i se pobavit. „Zároveň jsem přesvědčen, že z této akce bude výrazně profitovat i podnikatelský sektor, cestovní ruch a služby, kterou jsou na něj napojeny,“ dodal hejtman s tím, že by chtěl velmi poděkovat všem, kteří se o tento projekt zasloužili.

Olympijská nadace podpořila již přes 900 dětí.

Třídenní dětský Ski kemp pořádá v Lipně nad Vltavou Česká olympijská nadace. Díky ní tu bude moci padesátka dětí lyžovat, projít se Stezkou v korunách stromů, navštívit aqvapark a setkat se i s úspěšnými českými reprezentanty. Česká olympijská nadace finančně podporuje děti od 6 do 18 let, které by jinak nemohly kvůli nedostatku prostředků sportovat. Během tří let existence nadace podpořila již více než 900 dětí.

Lipenská přehrada se příští rok v létě promění v olympijský park

Český olympijský výbor (ČOV) chce využít olympijských her v Riu k propagaci sportu a aktivního životního stylu. Stejně jako během her v Soči chystá i na příští rok v létě olympijský park, kde si lidé budou moci vyzkoušet olympijské i neolympijské sporty a fandit při tom českým reprezentantům v bojích o medaile. Park za podpory Mezinárodního olympijského výboru vyroste na březích Lipenské přehrady. Projekt je vyvrcholením celoroční kampaně Jižní Čechy olympijské.

„Olympijský park Letná Soči, který navštívilo za 18 dní 400 tisíc lidí, slavil mezi veřejností obrovský úspěch.  Průzkum mezi návštěvníky jednoznačně ukázal, že se jim park líbil a drtivá většina z nich řekla, že bychom měli park připravit i pro hry v Riu. Zároveň často zaznělo přání, aby se taková akce uskutečnila také někde mimo hlavní město,“ řekl předseda ČOV Jiří Kejval.

„Rozhodli jsme se tyto hlasy vyslyšet. Zároveň jsme hledali lokalitu, která bude mít vhodné podmínky pro letní sporty, kde budeme moci využít už existující sportoviště, a kde budeme mít podporu místních úřadů i obyvatel. To vše jsme našli na Lipně. Velkou roli sehrál i přístup Jihočeského kraje včetně jeho celoročního programu Jižní Čechy olympijské,“ vysvětlil volbu Kejval.

Olympijský park Rio Lipno 2016 bude hlavním centrem. Kromě toho olympijské parky – v menším měřítku, vyrostou i v dalších městech. Ve hře jsou Ostrava, Pardubice, Plzeň a další lokality.

Jižní Čechy olympijské

Projekt Jižní Čechy olympijské startuje 1. ledna 2016 a navazuje na předchozí krajské projekty Jižní Čechy aktivní a Jižní Čechy husitské. „Jako hrdý jihočeský patriot jsem rád, že jsme tuto akci vyfoukli Praze, Brnu, Ostravě nebo i Plzni a její hlavní část se odehraje v Lipně nad Vltavou a okolí přehrady,“ uvedl s úsměvem hejtman Jiří Zimola.

Současně Zimola zdůraznil, že kraj chce projekt rozprostřít po celých jižních Čechách. „Kladl jsem na to důraz již při jednáních s ČOV. Nejedná se nám totiž pouze o Lipensko, ale chceme, aby si toho duchu olympismu užili například i lidé na Jindřichohradecku, Strakonicku, Vimpersku či Písecku. Obyvatelé celých jižních Čech se mají opravdu na co těšit,“ upřesnil.

Cílem projektu je dát lidem okusit různé druhy olympijských sportů. Ale nejen těch letních, ale i zimních. „Proto s projektem Jižní Čechy olympijské budeme startovat již v zimě na jihočeských sjezdovkách i v bílých stopách,“ naznačil Zimola s tím, že závody, které se již tradičně v kraji organizují, se rovněž ponesou v duchu Jižních Čech olympijských, případně mohou přijít sami organizátoři s novými nápady.

Kraj v této souvislosti v prosinci vypíše grantový program a všichni, kteří budou mít nějaký nápad, jak projekt Jižní Čechy olympijské podpořit, se do něj budou moct přihlásit.

Sportovat se bude kolem celého Lipna

Olympijský park se bude rozprostírat po březích celé Lipenské přehrady. „Chceme co nejvíce využít stávající sportovní infrastrukturu, která je prakticky ve všech obcích. Kolem přehrady vede cyklostezka, takže se návštěvníci budou mezi sportovišti moci pohybovat na kole nebo na kolečkových bruslích,“ popisuje plány marketingový ředitel ČOV Marek Tesař.

Vloni v únoru na Letnou mířily stovky školních výprav, olympijské hry v Riu ale proběhnou během prázdnin. „Rádi bychom na Lipno dostali děti s rodiči. Zapojit je chceme už v průběhu školního roku v rámci Sazka olympijského víceboje. Pozvánku dostane každý účastník víceboje a chystáme soutěže, kde školáci budou mít šanci vyhrát s rodiči pobyt ve sportovních kempech,“ slibuje Tesař.

Srdce v Lipně nad Vltavou

Centrem parku se stane Lipno nad Vltavou, kde v blízkosti mariny najdou návštěvníci celou řadu atrakcí. „Chceme se inspirovat Brazílií. Nabídneme možnost vyzkoušet si plážové varianty celé řady sportů,“ poodkrývá Michal Caban, který bude mít stejně jako na Letné na starosti program. „Připravujeme koncerty, světelné show a samozřejmě velkoplošné projekce olympijských přenosů a telemosty se sportovci z Ria,“ doplnil Caban.

V centru parku bude také studio České televize. „Jde o model, který se nám osvědčil už během zimních her v Soči. Prostřednictvím vysílání z olympijského parku můžeme divákům nabídnout k přímým přenosům z Ria neopakovatelné emoce. A návštěvníci parku se opět mohou stát součástí živého vysílání,“ uvedl ředitel ČT Sport Jiří Ponikelský.

Potkat v olympijském parku budou návštěvníci moci také slavné sportovce historie včetně největších jihočeských hvězd Kateřiny Neumannové, Tomáše Vernera, Karla Poborského a řady dalších.

Bookmark and Share
Chcete být prezentováni na těchto stránkách?
Zaregistrujte se a přidávejte informace o svých aktivitách, akcích i náměty na aktuality během jedné minuty.