O kraji

Jižní Čechy

Kraj po staletí spravovaný lidmi v souladu s nároky přírody, svou krásou překvapí každého návštěvníka. Kdo přijede za historickými památkami, pochopí, jak osvícené a bohaté musely být šlechtické rody a jak vynikající umělci a řemeslníci zde žili. Zanechali zde totiž budoucím generacím nespočet kulturně historických památek jako doklad bohaté a mnohotvárné historie - starobylá města, plná života a kultury, majestátné gotické kostely, zasněné renesanční zámky, kláštery, památky lidového stavitelství, zajímavé technické stavby včetně důmyslných rybničních systémů. Jižní Čechy mají však díky absenci velkých průmyslových podniků i vysokou krajinnou hodnotu. Jejím důkazem je množství vyhlášených chráněných území. Jižní Čechy jsou krajem nesčetných rybníků, borových lesů i rozsáhlých rašelinišť, oživeným siluetami měst i venkovských kostelů, které skvěle harmonují s bělostnými blatskými statky. To je obraz typické jihočeské krajiny v okolí Českých Budějovic, Třeboně či Veselí nad Lužnicí. Jižní Čechy jsou však i drsná horská krajina majestátné Šumavy, Novohradských hor a Blanského lesa. Bezpočet krás skrývá však i kraj jihovýchodně od Jindřichova Hradce – díky málo narušené přírodě, hojným volně roztroušeným žulovým blokům, vysokým vrchům i velkým rybníkům bývá právem nazýván Českou Kanadou.

Na severu je region ohraničen malebným Píseckem v povodí řek Vltavy a Otavy a Táborskem, které je známé zejména díky svému husitskému období. Současné hranice mezi jižními Čechami, Rakouskem a Německem rozdělují krajinu, jejíž historie byla mnohdy svázána s jedním šlechtickým rodem a se stejnými mocenskými zájmy. Poloha kraje předurčuje i jeho kulturní bohatství – kulturní vlivy drsného germánského a anglosaského severu se zde střetávaly s vytříbeným uměním italských renesančních mistrů. Města však nejsou jakýmisi historickými skanzeny, ale naopak – tepe v nich každodenní život v neopakovatelné atmosféře. Zastavte se, zůstaňte déle, přijeďte opět..

Další odkazy:

Českobudějovicko–Hlubocko: region, který vás chytne za srdce!

Okolí metropole jižních Čech nabízí setkání moderních prvků i stopy historie. Ochutnejte místní pivo, dojeďte si až pod zámek lodí nebo se vydejte relaxovat mezi rybníky. Rozmanitost a možnosti tohoto území si zamilujete.


Toulava, od Tábora až k nám...

Od Tábora na sever až k Sedlčanům, na jih k Bechyni a Soběslavi, na západ k Milevsku a na východ k Chýnovu a Mladé Vožici, všude tam leží turistická oblast Toulava. Objevte kraj zelených kopců, hlubokých lesů, zapomenutých vesnic, romantických zřícenin,  jedinečných historických památek jako je hrad Kotnov, bechyňský zámek nebo milevský klášter a především dobré nálady, kde je stále co dělat  - ať už se touláte sami, v partě nebo s rodinou, pěšky, na kole, na vodě či na lyžích. Vstupte do historie ve městě Tábor a staňte se husitou na Housově mlýně, ochutnejte dobroty v táborském muzeu čokolády a další regionální produkty, užijte si řeku Lužnici a její skalnaté údolí u  Bechyně, kde vede také nejtěžší via ferrata v Česku, odhalte život našich předků v zážitkovém parku Zeměráj u Kovářova, vydejte se na kole Jistebnickou vrchovinou třeba na hrad Borotín, zahrajte si golf v Černické oboře a na Čertově břemeni nebo se bavte se na slavných Milevských maškarách a dalších festivalech. Vítejte v Toulavě!


PRO Šumavsko

Šumavsko je území, které vzniklo spojením dvou částí - jihočeské Šumavy a Pošumaví. Jihočeská Šumava představuje území plné přírodních krás Národního parku. Nabízí milovníkům turistiky, pohybu a přírody nepřeberné množství zajímavostí. Pošumaví oproti tomu představuje převážně tradiční venkovské území se zemědělskou tradicí a výrobou, s nabídkou místních produktů, je klidným místem se zajímavou venkovskou architekturou, místem s mnoha technickými a historickými památkami, územím s bohatou nabídkou tradičních lidových slavností a zvyků.


Prácheňsko a Pošumaví  – brána Jižních Čech

Prácheňsko se rozprostírá v severní části Jihočeského kraje, u hranic s krajem Plzeňským a Středočeským a zahrnuje mikroregiony Blatensko, Strakonicko a Vodňansko. Geograficky se téměř shoduje s povodím řeky Otavy. Pošumaví je rozlehlá oblast Klatovska, sahající přes Sušicko až k Horažďovicku. Celá turistická oblast se takřka prolíná s původním historickým územím Prácheňska, jenž bylo pojmenováno podle někdejšího hradu Prácheň u Horažďovic. Prácheňsko a Pošumaví je území s bohatou historií, se spoustou drobných památek, s tajemnými hrady a vznešeně vzhlížejícími zámky. Živý region, který má mnoho podob a tváří - malebné vísky s udržovanými lidovými zvyky a tradicemi, ale také zapadlé hájovny uprostřed šumících lesů plných borůvek a hub, či kvalitní řemeslné výrobky oceněné regionální značkou „Prácheňsko regionální produkt“. Krajina protkaná rybníky, lesy a voňavými loukami nabízí prostor pro mnoho sportovních aktivit i pro trávení klidné dovolené. Prácheňskem cválejte na koni, plujte lodí po Otavě, jezděte na kole po značených cyklostezkách, jako pěší turista se procházejte ve stínu staletých dubů po poutních stezkách vedoucích až na Sv. Horu. Osvěžte se pivem z regionálních pivovarů, ochutnejte speciality z ryb nebo navštivte některou z mnoha kulturních akcí, třeba Mezinárodní dudácký festival ve Strakonicích.  Poznejte Prácheňsko a Pošumaví všemi smysly!

 

PodKletí

Vítejte v srdci Jižních Čech, v turistické oblasti PodKletí. U nás naleznete v ryzí podobě vše, co Jižní Čechy a jihočeský venkov nabízejí. Nejen typickou krajinu, ze které dýchá historie na každém kroku, s množstvím rybníků, kvetoucích luk, hlubokých lesů, malovaných vesnic a řadou unikátních památek, ale hlavně klid a pohostinnost autentického venkova. To vše jen na dohled od významných jihočeských center.

 

Novohradsko - Doudlebsko

Krajina dvou tváří, krajina dobrých vod, krajina s duší nebo krajina zapomenutých příběhů. Tyto a mnohé další charakteristiky slyšíme od návštěvníků území, které se nachází jihozápadně od Českých Budějovic směrem k česko-rakouské hranici mezi Českým Krumlovem na západě a Třeboní na východě.  Podobu území do značné míry určují Novohradské hory a řeka Malše se svým přítokem Stropnicí. V části Novohradských hor je území velmi řídce obydlené, takže jej vyhledávají turisté, kteří na jedné straně preferují aktivní turistiku (pěšky, na kole, na koni) a na straně druhé nechtějí na svých cestách potkávat masy lidí. Návštěvníci si zdejší pobyt často spojují  s pohodou, klidem a bezpečím.  To však neznamená, že by zde byly jen hory, hluboké lesy a divoké vody.  Celá oblast je bohatá na významné kulturní památky a přírodní zajímavosti. Ty jsou koncentrovány do Nových Hradů například s Terčiným údolím, hradem, zámkem a buqoyskou hrobkou, Borovan se zámkem a s památníkem rodiště Jana Žižky, Bujanova s Muzeem první koněspřežné železnice, Římova, Doudleb, Žumberku. Za objevení však stojí i významná aktivita spolku Hrady na Malší, díky níž jsou obnovovány a oživovány torza menších hradů nacházejících se podél řeky Malše. Naše oblast asi zklame všechny, kteří očekávají moderní zábavné parky s technickými atrakcemi, ale naopak potěší ty, kteří rádi objevují zapomenuté stopy našich předků v krajině nebo kteří  ocení, že se při svých turistických toulkách nemusí vyhýbat davům.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • lipensko_pict2851_autor_daniel_selucky.jpg /cs-CZ/files/587/r435e600/lipensko_pict2851_autor_daniel_selucky.jpg
 • lipensko_crw_9671_autor_daniel_selucky.jpg /cs-CZ/files/586/r435e600/lipensko_crw_9671_autor_daniel_selucky.jpg
 • lipensko_crw_8891_autor_daniel_selucky.jpg /cs-CZ/files/585/r435e600/lipensko_crw_8891_autor_daniel_selucky.jpg
 • letecke_jccr_dvd_113_rybnik.jpg /cs-CZ/files/584/r435e600/letecke_jccr_dvd_113_rybnik.jpg
 • letecke_cesky_krumlov_jccr_dvd_112.jpg /cs-CZ/files/583/r435e600/letecke_cesky_krumlov_jccr_dvd_112.jpg
 • lazenstvi_trebon_17_archiv_lazne-aurora.jpg /cs-CZ/files/582/r435e600/lazenstvi_trebon_17_archiv_lazne-aurora.jpg
 • lazenstvi_trebon_04_archiv_lazne-aurora.jpg /cs-CZ/files/581/r435e600/lazenstvi_trebon_04_archiv_lazne-aurora.jpg
 • kratochvile_-_zamek.jpg /cs-CZ/files/579/r435e600/kratochvile_-_zamek.jpg
 • jindrichuv-hradec_-_zrcadleni.jpg /cs-CZ/files/569/r435e600/jindrichuv-hradec_-_zrcadleni.jpg
 • jindrichuv-hradec_zamek_komplet2_archiv_ic_jhradec.jpg /cs-CZ/files/568/r435e600/jindrichuv-hradec_zamek_komplet2_archiv_ic_jhradec.jpg
 • jindrichuv-hradec_petr_vlcek_013.jpg /cs-CZ/files/567/r435e600/jindrichuv-hradec_petr_vlcek_013.jpg
 • jindrichuv-hradec_mestske_slavnosti1_archiv_ic_jhradec.jpg /cs-CZ/files/566/r435e600/jindrichuv-hradec_mestske_slavnosti1_archiv_ic_jhradec.jpg
 • jindrichuv-hradec_aquapark_3_archiv_ic_jhradec.jpg /cs-CZ/files/565/r435e600/jindrichuv-hradec_aquapark_3_archiv_ic_jhradec.jpg
 • jindrichuv-hradec_aquapark_1_archiv_ic_jhradec.jpg /cs-CZ/files/564/r435e600/jindrichuv-hradec_aquapark_1_archiv_ic_jhradec.jpg
 • jezdectvi_jccr_dvd_124.jpg /cs-CZ/files/563/r435e600/jezdectvi_jccr_dvd_124.jpg
 • holasovice_dsc_4969.jpg /cs-CZ/files/561/r435e600/holasovice_dsc_4969.jpg


 
Bookmark and Share
Chcete být prezentováni na těchto stránkách?
Zaregistrujte se a přidávejte informace o svých aktivitách, akcích i náměty na aktuality během jedné minuty.