Cykloturistika

Jižní Čechy jsou protkány hustou sítí cest pro cyklisty, které umožňují jízdu krajinou v ideálním tempu, aniž by člověk ztratil kontakt s jejími barvami, vůněmi a dalšími půvaby. Pavučinu cyklotras a cyklostezek doplňují rozvíjející se služby speciálních autobusů a půjčoven kol, které přibývají i na vlakových nádražích. V kraji asi není oblast, která by cyklisty nelákala - oblíbená je rovina Třeboňska, pocit objevitelů lze zažít v příhraničních částech Jindřichohradecka či na Novohradsku, přibývají kilometry tras podél Vltavy, Otavy, Lužnice a dalších řek. Zdatné sportovce beze strachu z kopců odmění Šumava nadhledem, který bývá užitečný i po návratu domů.

Cykloturistika se v poslední době stává stále oblíbenějším způsobem jak strávit dovolenou. V jižních Čechách prakticky není oblast, kde by nebylo možné naplánovat cyklistický výlet nebo několikadenní trasu. Proto vám zde nabídneme alespoň některé z nich, které zároveň reprezentují bohatství a rozmanitost přírodního prostředí regionu.


Nadace Jihočeské cyklostezky

Nadace Jihočeské cyklostezky je nevládní nezisková organizace založená na jaře 2004, jejímž cílem je koordinace a podpora cyklistiky v Jihočeském kraji.


Dopravní systém Cyklotrans

V letních měsících jsou návštěvníkům jižních Čech k dispozici také cyklobusy odbavované v rámci dopravního systému Cyklotrans. Bližší údaje o jízdních řádech cyklobusů, doporučených trasách, tipech na výlety a dalších užitečných informacích naleznete přímo na oficiálních stránkách dopravního systému Cyklotrans.

Greenways Praha Vídeň

Greenways Praha Vídeň je síť stezek a tras pro cyklisty, pěší, jezdce na koních či vodáky. Páteří je dálková cyklotrasa, která prochází rozmanitými regiony mezi těmito dvěma evropskými metropolemi a spojuje místa přírodně, historicky a kulturně zajímavá a cenná. Na páteřní trasu navazují tématické okruhy - Greenway Rožmberského dědictví, Greenways Lichtenštejnského dědictví či Greenway řemesel a vyznání. Zelenou stezku Greenways Praha Vídeň vymysleli a uskutečnili lidé, které spojuje zájem o zdravé životní prostředí, zachování kulturního a přírodního dědictví a šetrný rozvoj obcí a měst, kde žijí. Na mnoha místech se můžete potkat s výsledky jejich práce i s nimi samotnými. Říkáme jim místní partneři a místní projekty Greenways.

Více informací naleznete zde

Náš tip

Na kole Vltavskou cyklistickou cestou

Šumavskou přírodou, rožmberskou historií, stezkami podél „Lipenského moře“ i malebnými scenériemi vltavského údolí vás během následujícího výletu provede Vltavská cyklistická cesta.

Ačkoliv Vltavská cyklistická cesta sleduje tok Vltavy od jejího prameniště až k soutoku s Labem, na vás čeká během tohoto víkendového cyklovýletu její šumavská část. V terénu je vyznačena cyklistickými značkami s logem Vltavské cyklistické cesty, trasa je dlouhá 110 kilometrů, je středně náročná a vhodná pro trekingová i horská kola.

První den výletu začíná v obci Ksi čtyřkilovilda, odkud se vydáte na jih a po šesti kilometrech mírného stoupání přijedete k prameništi Vltavy. Poté prudce vystoupáte na Bučinu a pak vás čeká dlouhý a příjemný sjezd přes Knížecí pláně (možnost občerstvení) až do Strážného, odkud se dlouhým výrazným stoupáním přes bývalou Mlaku vydáte na České Žleby a do Stožce, kde naleznete pěkné informační centrum i možnost občerstvení. Ze Stožce vás Vltavská cyklistická cesta povede příjemně zvlněnou krajinou podél Studené Vltavy a rezervace Mrtvý luh až do cíle dnešní etapy – obce Nová Pec.

Z Nové Pece se druhý den vydáte ametrovým mírným stoupáním na Klápu, odkud Vltavská cyklistická cesta povede podél Schwarzenberského kanálu až k Zadní Zvonkové, odkud sjedete přes Přední Zvonkovou k vodní nádrži Lipno a podél ní budete pokračovat přes Přední Výtoň (nedaleko zřícenina hradu Vítkův kámen) až k osadě Frýdava. Zde se rozhodnete, zda dál pojedete na hráz Lipna po klidnějším pravém břehu nebo z Frýdavy přejedete přívozem do Frymburku a budete pokračovat po rušnějším levém břehu přes Lipno nad Vltavou (stezka v korunami stromů), po obou březích vede příjemná cyklostezka. Od hráze Lipna budete pokračovat po levém břehu Vltavy přes Loučovice a dál průjezdem Národní přírodní památkou Luč a pod Čertovo stěnou do Vyššího Brodu.

Na kole Otavskou cyklistickou cestou

Putování krajem Karla Klostermanna, krajem, jehož život v minulosti formovala řeka Otava. Na cestě potkáte stopy po středověkém rýžování zlata, pozůstatky po starých sklářích či drsném vorařském řemeslu. Ale především potkáte krásnou krajinu modelovanou nekonečnou silou i jemnými dotyky této kouzelné jihočeské řeky.

Otavská cyklistická cesta sleduje tok řeky Otavy od šumavské Modravy až k hradu Zvíkov, kde se vlévá do Vltavy. V terénu je vyznačena cyklistickými značkami s logem Otavské cyklistické cesty.Trasa je dlouhá 135 km, je středně náročná a vhodná pro trekingová i horská kola.

V Modravě, soutokem Roklanského, Modravského a Filipohuťského potoku vzniká řeka Vydra a zde také začíná Otavská cyklistická cesta. Nejprve sleduje tok Vydry na Rechlích se přimyká k toku Vchynicko-tetovského plavebního kanálu a s ním putuje po až k obci Mechov, kde se od kanálu odklání a pokračuje na Velký Bor, Malý Babylon a přes Kundratice na Annín, odkud vás v kontaktu s řekou Otavou dovede až do Sušice. Ze Sušice, kde si můžete prohlédnout Muzeum Šumavy pokračuje cyklistická cesta do Horažďovic (Zámecké muzeum, Rosenauerův mlýn) a přes Střelské Hoštice (zámek a Muzeum řeky Otavy) až do Strakonic, kde se vám naskytne bohatá nabídka kulturních i historických zajímavostí.

Následující den vás Otavská cyklistická cesta povede přes Štěkeň, Kestřany (gotické tvrze) na Švejkovu Putim a dál do královského města Písku s nejstarším českým mostem. Písek opustíte po příjemné pravobřežní cyklostezce. Po pěti kilometrech po „Plynové lávce“ převedete kolo na levý břeh a pojedete dál přes Borečnici (příjemná hospoda), Jistec až do Varvažova. Odtud sjedete po silnici II. třídy (nebo po modré turistické značce) asi 5 km ke Zvíkovskému mostu přes Otavu a dál do Zvíkovského Podhradí a k hradu Zvíkov.

Na kole selským barokem za husitskou historií

Následující výlet je exkurzí malebnou krajinou, jihočeským selským barokem a husitskou historií. Trasa dlouhá 98 km vás povede z Českých Budějovic na sever údolím řeky Vltavy kolem zámku Hluboká a dál malebnými vesničkami přes Soběslavská a Veselská blata a po stopách husitů až do jejich středověké pevnosti – města Tábor. Trasa je středně náročná, vhodná pro všechny typy jízdních kol.

Z Českých Budějovic se vydáte po levobřežní Vltavské cyklistické cestě totožné s trasou CT12 severně podél Vltavy přes Bavorovice, dál po CT12A se zastávkou v ZOO Ohrada či na zámku Hluboká. Z Hluboké nad Vltavou pokračujte stále po Vltavské cyklistické cestě po levém břehu Vltavy kolem Karlova hrádku až do vorařské osady Purkarec. Zde vás přívoz dopraví na pravý břeh Vltavy, kde se průjezdem obcí Kostelec a Líšnice znovu napojíte na CT12. Ta vás povede přes obce Radonice, Dolní a Horní Bukovsko, až do vesničky Zálší, centra oblasti Soběslavsko-veselských blat s jedinečnou ukázkou Jihočeského selského baroka. Navštívíte okolní vesničky jako Mažice, Klecaty, Borkovice (naučná stezka Borkovická blata) a Záluží (skanzen). Ubytovat se můžete v Záluží v Blatské kovárně nebo po CT1133 v nedaleké Soběslavi. Zde vás zaujme gotický rožmberský hrad (dnes knihovna), Blatské muzeum, kostel na náměstí s přístupnou věží, Rožmberský a Smrčkův dům.

Na kole Českou Kanadou

Tento výlet vás zavede nejen do „panství“ rožmberského regenta Jakuba Krčína, tedy do Třeboňské pánve - kraje rybníků a dobrého piva, ale poznáte i malebnou krajinu Českomoravské vrchoviny v části nazývané Česká Kanada. Výlet dlouhý 110 kilometrů je středně náročný, vhodný pro všechny typy jízdních kol.

Výlet zahájíte v Třeboni, odkud se po prohlídce historického centra vydáte po CT1034 na sever k hrázi rybníku Rožmberk, kde CT1034 opustíte a budete pokračovat romantickou cestou dubových alejí po CT1035 přes Starou Hlínu po hrázích rybníků Starý vdovec a Vyšehrad. Nedaleko pomníku slavné operní pěvkyně Emy Destinnové přejedete Novou řeku a pojedete dál přes Stříbřec do Lutové a dál po CT1010 přes obec Mirochov, za níž se napojíte na CT322 a z ní se severním směrem u Pstruhového potoka napojíte na CT32, po které pohodlně přijedete do Nové Bystřice, která vám bude místem příjemným pro odpočinek a občerstvení, ale i zdrojem řady historických zajímavostí. Z Nové Bystřice budete pokračovat dál po CT32 přes Albeř na Klášter a Klášter II. (Muzeum čs. opevnění) až na hrad Landštejn a Staré Město pod Landštejnem. Asi kilometr za Starým městem odbočíte z CT32 vpravo na CT1003, která vás přivede do vesničky Maříž, kde navštívíte proslulou keramickou dílnu a kulturní a turistické centrum Oáza Maříž. A konečně, do cíle první etapy, perly jihočeské renesance – Slavonice.

Po prohlídce historického náměstí, městského podzemí a výstupu na věž se můžete vydat na další etapu vašeho výletu. Slavonice opustíte po CT1004 (směr Stálkov), na kraji Slavonic můžete navštívit Muzeum samorostů a pokračujete podél naučné stezky Čs.opevnění 1938, zastavíte se u zaniklé středověké moravské vesnice Pfaffenschlag a pokračujete na Stálkov a dál stále po CT1004 na Matějovec. Odtud se po CT1241 napojíte na CT1115 a ta vás dovede přes Kunžak a Střížovice do Vlčice a po CT1113 kolem Ratmírovského rybníka na Blažejov (u Blažejova je malá zřícenina Vítkova Hrádku) a Jindřiš a záhy podél rybníku Vajgar vjedete do Jindříchova Hradce, kde můžete návštívit státní hrad a zámek, Muzeum Jindřichohradecka s největším mechanickým betlémem, Muzeum fotografii Dům gobelínů.

 


 
Bookmark and Share
Chcete být prezentováni na těchto stránkách?
Zaregistrujte se a přidávejte informace o svých aktivitách, akcích i náměty na aktuality během jedné minuty.