První česká pěší trasa, která se ocitla na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin.
Dlouhá je 55 km a je rozdělena do 4 denních etap. Začíná v Plané nad Lužnicí a končí v Týně nad Vltavou za soutokem Lužnice a Vltavy.
Správný směr vám ukáže logo stezky na ukazatelích i infopanelech
Začínáme v Plané
Začínáme v Plané na nově opraveném nábřeží s dřevěnými moly, která vybízí k odpočinku. V Plané si prohlédneme Muzeum Fara a kostel sv. Václava. Než vyrazíte, můžete se zatoulat i do zámecého parku Strkov, nebo se v létě vykoupat v bazénu, nebo přímo v Lužnici. Směrem na Sezimovo Ústí jdeme po modré značce.
Od Benešovy vily na Hýlačku
Do Sezimova Ústí dorazíme přes Soukeník se známým jezem a zbytky mlýna. Stezka nás vede těsně kolem areálu vily prezidenta Edvarda Beneše s jeho památníkem a hrobkou. Na náměstí změníme barvu na červenou a přes lávku přes Lužnici vyrazíme k Táboru.
Cíl: Husitský Tábor
Trasa vystoupá k rozhledně Hýlačka s výhledem na Tábor a údolí Lužnice. Odtud jdeme přes les Pintovku, kde červenou značku nakrátko vystřídá žliutá, až ke Švehlovu mostu v Táboře. Tady si uděláme výlet do husitského města s Husitským muzeem, Muzeem čokolády, filmovou zbrojnicí na Housově mlýně, hradem Kotnov a především křiovalkými uličkami a nezaměnitelnou atmosférou historického města.
Na legendární Harrachovku
Vrátíme se ke Švehlovu mostu a pokračujeme po schodech ve stráni dolů po červené zančce k Lužnici kolem kapličky svaté Eleonory s léčivou studánkou. Procházíme pod vysokými skalami kolem pohádkových dřevěných soch vodníka, poustevníka, nebo čerta. Zanedlouho nás čeká magické místo - Harrachovka, kde stávala turistkcká restuarce s lávkou přes Lužnici - štěstí, že 400 m na druhém břehu přes lávku je restaurace nová, kde se můžeme občerstvit.
Stoletá Příběnická stezka
Jsme na nejstarší části stezky postavené KČT s hrabětem Harrachem už v roce 1899. Teď procházíme divokou přírodou po kamenných chodníčcích, na druhém břehu míjíme staré mlýny - Kvěchův, Matoušovský, Breda. Náhle nás pohltí tunel vedoucí přímo do nitra skály, abychom se dostali do lesní aleje a na ochoz kolem skály Příběnické. Na té stával hrad Příběnice, jehož zbytyk jsou ještě patrné. Je tu také legendární turistická restaurace s penzionem na místě někdejšího podhradí. Další kus cesty nás dovede na místo někdejší restaurace Lužničanka, kde jsou hned tři kempy, kde můžete v létě složit hlavu.
Přes řetězový most k hradu
Červená značka nás vede dál těsně kolem řeky až k řetězovému Stádleckému mostu, poslednímu v ČR. Překonáme po mostě Lužnici a po druhém břehu se dostaneme k prudkému stoupání do stráně. Výstup stojí za to, u kostela Panny Marie je vyhlídka na celé říční údolí a okolní lesy. Hned za vyhlídkou nás čekají Dobronice se zříceninou hradu a sezónním občerstvením.
Čarokrásná Bechyně
Pokračujeme do Bechyně po louce a následně po lesnatým srázem, na který nakonec vystoupáme a otevře se nám několik výhledů na řeku a strmé skály za ní. Přes pole a starou alejí se dostaneme k Bechyňskému hřbitovou, přes silnici a louku sejdeme znovu do údolí k Lužnici, kde nás čeká můstek u Bechyňského vodopádu jako z Pána Prstenů. Nakonec projdeme pod majestátním mostem Duha do Bechyně. Odtud se můžeme vydat zkratkou do města na prohlídká zámku, kláštera, Městkého muzea, Muzea turistiky, či pivovaru.
Údolí za zámkem
Trasa nás vede po zelené přes most Duha na stezku Bechyňské výhledy, kde nás čekají tři vyhlídky - na most, na klášter a na zámek. Přímo pod zámkem se kolem mlýna a jezu vrátíme na črvenou zančku, abychom se znovu zanořili do skalnatého kaňonu, naproti nám se po skalách vine via ferrata a do řeky ústí romantická Židova strouha.
Poslední metry Lužnice
Cesta přes Rosín nás dovede do Koloděj se zámkem Mitrowicz, kousek za obcí změníme barvu na žlutou a stoupáme na vyhlídku na skále Překvapení. Žlutá značka nás zavede k Týnu, kde je odbočka k soutoku Lužnice s Vltavou. Po prohlídce posledních metrů Lužnice se vydáme na rozhlednu Semenec. A odtud po červené značce sestoupíme do Týna nad Vltavou, kde na nábřeží stezka končí.
Podrobnosti
Denní etapy trasy
Etapa 1: Planá nad Lužnicí - Tábor (13 km)
Planá nad Lužnicí (nábřeží u školy) - Soukeník - Sezimovo Ústí I - Větrovy - Vlčí důl horní rozcestí - Tábor Švehlův most - návštěva města Tábor a zpět ke Švehlovu mostu
Etapa 2: Tábor - Bečice Lužničanka (11,8 km)
Tábor Švehlův most - Lávka u Harrachovky - Matoušovský mlýn - Příběnice - Bejšovcův mlýn
Etapa 3: Bečice Lužničanka - Bechyně (15,5 km)
Bejšovcův mlýn - Stádlecký most - Dobronice u Bechyně - Bechyně (pod mostem Duha) - prohlídka města a zpět
Etapa 4: Bechyně - Týn nad Vltavou (16,5 km)
Bechyně (pod mostem Duha) - Bechyně most - Smutná most - Rosín - Koloděje - Nad Překvapením - U Masáka (odtud 500 m na soutok Lužnice a Vltavy a zpět) - Semenec - Týn nad Vltavou (u starého mostu)
Počet zastavení na trase: 19
Na trase najdete informační panely s kvízovou otázkou - soutěžte mezi sebou, správná odpověď je vždy na následující ceduli.
Duchovním průvodcem po stezce je spisovatel Zdeněk Šmíd. Jeho citáty z knihy Lužnice-putování s řekou vás seznámí s významnými a zajímavými místy na Stezce.
Celková délka: 55 km