02. Stará Obora

Myslivost na lesní správě Hluboká nad Vltavou
Hluboká nad Vltavou patří již tradičně k nejvýznamnějším lokalitám české myslivosti. Lesní správa Hluboká nad Vltavou provozuje ve vlastní režii myslivost ve dvou rozsáhlých historických oborách a jedné volné honitbě. Tyto lovecké revíry se nacházejí cca 10–20 km severně od Českých Budějovic a tvoří souvislou plochu 4350 ha, rozdělenou řekou Vltavou. Celé území je orograficky členité s jedinečnými lesními ekosystémy starých smíšených porostů. Tyto lovecké revíry se mohou pochlubit špičkovým chovem zvěře jelení, daňčí, mufl oní, černé a srnčí. Na území lesní správy je vybudována infrastruktura zařízení pro lov, ubytování a další služby.

Na levém břehu Vltavy severně od Hluboké nad Vltavou se nachází Stará Obora. Celková výměra obory je 1510 ha a je zde chována zvěř daňčí, mufl oní a černá. Díky velké rozloze obory si zvěř udržuje přirozenou plachost a lovci si tak odnášejí jedinečný zážitek z lovu. Loví se šouláním a na čekané, lovci jsou vždy doprovázeni zkušenými loveckými průvodci. Oboru vyhledávají lovci zejména pro zajímavé lovecké terény a vysokou kvalitu (bodovou hodnotu CIC) lovené zvěře. Charakteristickým rysem obory je členitý reliéf. Součástí obory je zachovalý pozůstatek anglického parku Zlatěšovice. Přímo v oboře se hostům nabízí ubytování v loveckých chatách s možností stravování.
Historie: První historická zmínka o oboře pochází z roku 1480. Jde
tedy o jeden z nejstarších oborních chovů v Čechách. Přesnější dochované zprávy o zřízení obory na panství Hluboká nad Vltavou jsou z roku 1535, kdy byla zřízena obora pro zvěř srnčí a zajíce. Od roku 1771 existuje Stará Obora přibližně ve stejné výměře a hranicích jako v současnosti.
Poloha: jižní Čechy, severně od Českých Budějovic, na levém břehu Vltavy
Charakteristika obory: Obora je tvořena jehličnatými a listnatými porosty, alejemi starých dubů, loukami, políčky a vodními plochami. Leží v nadmořské výšce 380–575 m.
Výměra: 1510 ha
Chovaná zvěř: daněk evropský, mufl on, prase divoké
Charakteristika lovu: individuální poplatkové lovy daňčí, mufl oní a černé zvěře, společné naháňky na černou zvěř

Zpět