09. Co navštívit v okolí Českých Budějovic

Město České Budějovice

Správní a největší město regionu jižní Čechy s téměř sto tisíci obyvateli bylo založeno v roce 1265 králem Přemyslem Otakarem II. Městu dominuje už z dálky viditelná 72 m vysoká Černá věž. Po zdolání 225 schodů se návštěvníkům naskytne krásný pohled do okolní krajiny a na náměstí s téměř čtvercovým půdorysem o rozloze 133 x 137 m, v jehož středu je umístěna barokní Samsonova kašna. Náměstí lemují renesanční a barokní domy, z nichž nejvýznamnější je barokně přestavěná budova radnice. V letech 1827–1873 vedla z Českých Budějovic do Lince koněspřežná železnice, která byla první svého druhu na evropském kontinentě a kterou dnes připomíná muzejní expozice umístěná v bývalém strážním domku na Mánesově ulici. Nedaleko odtud se nachází Vodárenská věž, která v minulosti zásobovala město vodou a dnes se v ní dozvíte o příběhu vody ve městě. Své sídlo zde má i světoznámý výrobce psacích a výtvarných potřeb KOH-I-NOOR nebo pivovar Budějovický Budvar, který je možné navštívit v rámci pravidelných komentovaných prohlídek.
www.budejce.cz

Tip na zážitek

Navštivte světoznámou pivnici Masné krámy a ochutnejte pivo Budvar natočené přímo z ležáckých tanků.

TOP kulturní akce

Výstava Hobby, každoročně v květnu.
Léto ve městě, každoročně v červenci a srpnu.
Mezinárodní výstava Země živitelka, každoročně koncem srpna.
Železné a zlaté České Budějovice, každoročně začátkem září.

Město Český Krumlov – památka UNESCO

Jedno z nejkrásnějších měst České republiky bylo založeno významným šlechtickým rodem Vítkovců v polovině 13. století. Z dalších významných rodů, které se podílely na rozvoji města, to byli Rožmberkové, Eggenbergové a Schwarzenbergové. Mimořádným architektonickým skvostem evropského významu je hrad a zámek, který je společně s historickým centrem města zapsán od roku 1992 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Po Pražském hradu se jedná o druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice. Zámek je otevřen pro veřejnost od dubna do října. Celoročně je otevřeno Hradní muzeum a zámecká věž na prvním nádvoří. Světovým unikátem je barokní zámecké divadlo z počátku 17. století na pátém nádvoří. Součástí zámku je také barokní zahrada. Křivolaké středověké uličky vnitřního města s původní gotickou a barokní zástavbou vybízí k romantickým procházkám. Kostýmované prohlídky města za svitu měsíce vás pak přenesou do dob, kdy městu vládli páni z Růže. Za návštěvu jistě stojí také nově zrekonstruovaný komplex krumlovských Klášterů, Regionální muzeum, Egon Schiele Art Centrum, Museum Fotoateliér Seidel, to vše za zvýhodněnou cenu s krumlovskou kartou Krumlov Card.
www.ckrumlov.info

Tip na zážitek

Mimořádným kulturním zážitkem je návštěva evropského unikátu, kterým je letní divadelní scéna pod širým nebem Otáčivé hlediště, umístněná v barokní zámecké zahradě. Činoherní, baletní a operní představení zde můžete zhlédnout každoročně od června do září.
www.otacivehlediste.cz

TOP kulturní akce

Slavnosti pětilisté růže, každoročně v červnu.
Otáčivé hlediště, každoročně od června do září.
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, každoročně na přelomu července a srpna.
Festival barokních umění, každoročně v září.

Holašovice – památka UNESCO

Nedaleko Českých Budějovic, uprostřed panenské přírody, se nachází vesnička Holašovice. Pro svůj unikátní soubor budov ve stylu tzv. selského baroka převážně z poloviny 19. století byla roku 1998 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
www.holasovice.eu

TOP kulturní akce

Selské slavnosti, každoročně v červenci.

Tip na zážitek

Lákají vás tajemná a mystická místa? Pak navštivte jihočeský Stonehenge v obci Holašovice.

Zpět