I zde je možné se nechat romanticky oddat. Ostatně, svatbu tady měli v roce 1580 i Petr Vok a Kateřina z Ludanic. Atmosféra města Bechyně navíc evokuje malebný Český Krumlov. Více než tři sta let patřilo bechyňské panství do majetku hraběcího rodu Šternberků, později díky sňatku rodu Paarů. Portréty dřívějších majitelů dodnes zdobí stěny zámecké galerie. V držení rodu zůstal zámek až do roku 1948, protože i za války měli jeho příslušníci silné národnostní cítění. Poslední kníže Alfons byl jedním za signatářů memoranda české a moravské šlechty prezidentu Háchovi v roce 1939.
V době komunistické éry využívala zámek Československá akademie věd. Po roce 1989 bylo panství navráceno Paarům, a to nejstaršímu ze třech sourozenců, synu knížete Alfonse Alfonsi Václavu, který byl v té době již starý pán a rozhodl se zámek prodat. V současné době je majetkem firmy Panství Bechyně SE se sídlem v lichtenštejnském Vaduzu. V čele společnosti stojí Josef Šťáva se svými dcerami Silvií, Dagmar a Nicole. Josef, pravnuk někdejšího správce renesančního zámku v Bechyni, emigroval jako osmnáctiletý krátce po sovětské okupaci v roce 1968. Po skoro třiceti letech švýcarské emigrace se definitivně vrátil domů a s ním i kapitál pro důkladnou rekonstrukci.
Společnost, kterou založil, vlastní celé bechyňské panství: zámek, pět tisíc hektarů lesů a rybníky. Do rekonstrukce zámku a zvelebení okolí už Šťávova firma investovala přes dvě stě sedmdesát milionů a má nezpochybnitelnou zásluhu na rozkvětu bechyňského panství. Pan Šťáva zaměstnává okolo stovky lidí. Provozuje golfové hřiště, na zámku pořádá divadelní a hudební akce a výstavy nejen svých sbírek, kterými obohatil původní mobiliář zámku. Přátelí se se známými osobnostmi z oblasti kultury a veřejného života, s nimiž pořádá občasné společenské akce.
Jedny z nejdůležitějších a nejnákladnějších oprav proběhly na celé prohlídkové trase zámku. Byl zrestaurován nábytek, obrazy, podlaha, kazetový strop i nástěnné malby. Malba ve svatebním sále ve vás lehce vzbudí dojem, že vám jde za svatebčany celý středověký soudní tribunál.
Pro rok 2020 se připravuje zcela nový koncept prohlídkové trasy zámku.
Tipy v okolí: Zavítejte na zříceninu hradu Dobronice u Bechyně, která pochází ze 14. století. Nebo se projděte Černickou oborou, již založil v roce 1585 Petr Vok z Rožmberka. U klubovny bechyňského golfového hřiště uprostřed obory začíná naučná stezka, která vás provede touto významnou lokalitou, v níž žije mnoho vzácných druhů hmyzu.