Vltava etapa 1, Vltava – řeka plná zážitků

Řeka Vltava

 

Projekt Vltava etapa 1, na jehož realizaci se společně podílejí Jihočeský a Středočeský kraj, probíhá oficiálně od roku 2019. Cílem projektu je představit Vltavu jako jednotný ucelený turistický cíl od Šumavy až po Mělník, přilákat k řece nové domácí i zahraniční návštěvníky a podpořit rozvoj turistické infrastruktury po celém jejím toku. 

430 kilometrů aktivit, zajímavostí a krás.

Vltava je národní řekou, která propojuje jednotlivé kraje i různorodé činnosti. Vltava, to není jen voda, která v ní teče, ale i aktivity v jejím okolí pro pěší, cyklisty či lyžaře. Řeka Vltava nabízí celoroční a všestranné volnočasové vyžití. Každý její úsek je něčím charakteristický a má obrovský potenciál oslovit skutečně každého. Každý si tu najde to své a může objevovat stále další místa. Od pramenů Vltavy na šumavské Kvildě až k soutoku s Labem u Mělníka vede více než 430 kilometrů zážitků, stačí si jen vybrat. 

Řeka je rozdělena do 6 úseků, z nichž tři spadají do Jihočeského kraje a tři do kraje Středočeského:

  1. Kvilda (Bučina) – Nová Pec
  2. Nová Pec – České Budějovice
  3. České Budějovice – Zvíkovské Podhradí
  4. Zvíkovské Podhradí – Kamýk nad Vltavou
  5. Kamýk nad Vltavou – Praha
  6. Praha – Mělník

 

​1. Kvilda (Bučina) – Nová Pec

Kvilda (Bučina–Prameny Vltavy) - Lenora - Soumarský most - Nová Pec (začátek Lipenské přehrady) 

První úsek se nachází na samotném zrodu řeky Vltavy v jižních Čechách. Vede od místa, kde řeka vydává první zvuky a postupně sílí, až k začátku Lipenské přehrady. Vltava prochází krásnou přírodou Národního parku Šumava, kdy je její splavnost kapacitně omezena. Od samotného pramene ji lemují značené stezky pro cyklisty i pěší, které jsou v tomto úseku jedinečné. Za návštěvu rozhodně stojí návštěvnická centra národního parku, pramen Vltavy nebo obec Lenora proslulá pečením chleba ve veřejné peci.

2. ​Nová Pec – České Budějovice

Nová Pec (začátek Lipenské přehrady) - Český Krumlov - Zlatá Koruna - České Budějovice (začátek města) 

Druhý úsek Vltavy je jedním z nejrušnějších, alespoň co se vodní turistiky v jižních Čechách týká. Lze na něm překonat celou nádrž Lipno a občas i Čertovy proudy a sjet si nejznámější vodácký úsek skrz Český Krumlov. Právě toto město zapsané do seznamu UNESCO dostává z vodní hladiny nový rozměr. Přes několik jezů se vodáci mohou dostat až do Českých Budějovic, kde se na soutok řek Vltavy a Malše pravidelně vydává loď v rámci komentovaných plaveb. Okolí Lipenské přehrady je ideální jak pro turistiku, tak i pro zimní aktivity.

3. ​České Budějovice – Zvíkovské Podhradí

České Budějovice - Hluboká nad Vltavou - Týn nad Vltavou - Zvíkovské Podhradí (začátek Orlické přehrady) 

Na třetím úseku se vodní doprava teprve rodí. Poblíž centra Českých Budějovic lze plout v rámci komentovaných plaveb. Na spodním toku jezdí pravidelné linky, které mohou přes Hlubokou nad Vltavou dorazit až do Týna nad Vltavou. Kromě lodí zde lze potkat i paddleboardy, hausbóty nebo šlapadla. Podél řeky vede krásná cyklostezka, kterou využívají nejen cyklisté, ale i bruslaři nebo pěší turisté. Za návštěvu stojí historické centrum Českých Budějovic, Hluboká nad Vltavou nebo Týn nad Vltavou proslulý vltavíny

​4. Zvíkovské Podhradí – Kamýk nad Vltavou

Zvíkovské Podhradí - Orlík - Kamýk nad Vltavou 

Čtvrtý úsek, to je zejména přehrada Orlík, která propojuje Jihočeský a Středočeský kraj. Zde jsou vody Vltavy regulovány a využívány k rekreaci. Po hladině Orlické přehrady se prohání motorové čluny, plachetnice, vyhlídkové lodě nebo sportovněrekreační plavidla, jako jsou vodní skútry nebo čluny táhnoucí vodní lyžaře. Okolí přehrady je lemováno kempy a krásnými vyhlídkami. Rozhodně nelze vynechat místa majestátně se tyčící nad přehradou: zámky Orlík a Zvíkov nebo vyhlídku na podkovu u Solenic.

​5. Kamýk nad Vltavou – Praha

Kamýk nad Vltavou - Živohošť - Slapy - Štěchovice - Vrané nad Vltavou - Praha 

Pátý úsek začínající za Kamýkem nad Vltavou se zpočátku nese ve znamení krásných meandrů řeky Vltavy, voda se tu postupně hromadí v rámci nádrže Slapy. Potkává se zde i s cyklotrasou Eurovelo 7. Tato rekreační oblast Středočeského kraje je plná kempů a nabízí zázemí pro půjčovny i hausbóty. Vltava následně míří až do Prahy, proplouvá pod Vyšehradem a skrze Čertovku a dostává se až pod Karlův most. To, co turisté nestihnou v rámci nádrže Slapy, mohou dohnat i v Praze, kde se nabízejí vyhlídkové plavby, zážitkové jízdy, šlapadla nebo veslování.

6. Praha – Mělník

Praha (za městem) - Kralupy nad Vltavou - Mělník (soutok s Labem) 

Poslední úsek, který uzavírá několikakilometrový vodní zážitek, začíná v Praze a končí soutokem s Labem u Mělníka. Tato oblast nabízí originální vyhlídkové plavby, díky nimž se mohou jejich účastníci kochat výhledem na okolní krajinu. Cestou se naskýtá pohled také na zámek Nelahozeves. Těsně před soutokem je nutno překonat dvoukomorové zdymadlo Hořín, které je technickou památkou. Opomenout nelze ani mělnický zámek, z něhož je vidět soutok Labe s Vltavou.

 

Tipy na výlety, turistické cíle, atraktivity a další informace najdete na webu www.vltava-reka.cz

FB @rekavltavaCZ IG @rekavltavacz