05. Zámek Skalice

Téměř u hlavní silnice z Vimperku do Strakonic se nachází obec Bohumilice, kde na místním zámku nabízejí možnost ustájení koní, projížďky nebo prožití netradiční „koňské“ dovolené. Každoročně se sem sjíždějí děti na tábor zaměřený na jezdecké dovednosti i péči o koně.

Tou hlavní atraktivitou je ovšem vlastní areál zámku, který patří rodině Hiršlů. Jména předchozích generací majitelů jsou však v našich dějinách skutečnými pojmy. Podnikatel Ferdinand Holoubek, jenž vlastnil v Praze společnost Saponia na výrobu mýdel a svíček, koupil zdejší zámeček v roce 1923 a jeho rodina zde vydržela i po konci války až do roku 1950.

Dnešní majitelka paní Zdenka Hiršlová, vnučka Ferdinanda Holoubka, sem poprvé zamířila s rodiči jakožto roční holčička. Její maminku však u Dobříše na nákladním autě postřelil „partyzán“, a do Bohumilic ji tudíž dovezl cizí člověk.

Zámek byl vybudován v polovině 16. století rodem Malovců a sloužil jako strážní tvrz na okraji Šumavy. Krátce tu pobývali Thun-Hohensteinové, které pak vystřídala rakouská sklářská rodina Lumbe von Mallonitz, pohřbená na zdejším hřbitově.

Paní Zdenka Hiršlová, rozená Voženílková, měla podnikavého i druhého dědečka, který byl mlynářem v Předměřicích. Mouka „dvounulka” z Předměřic se prodává dodnes.

Podnikavost rodině nechybí dodnes: po vrácení majetku se Hiršlovi snažili získat prostředky na obnovu zdevastovaného areálu pěstováním žampionů a sběrem hub a v tomto odvětví dnes další generace rodiny úspěšně působí.

Koně tu nestojí jen na okraji ve stájích, dnes je jich tu skoro padesát a tvoří středobod činnosti. Od roku 1996, kdy započala restituce a zámek byl předán do rukou potomků rodiny Holoubků, začal nový boj o znovuzrození a obnovení luk, pastvin a hospodářských budov. Dodnes není vše vybojováno: zámek stojí přímo u komunikace, která by si zasloužila nový povrch a vhodné odvodnění.

Paní Zdenka Hiršlová s manželem se starají o celý chod panství, organizují svatby v opraveném zámku, nacvičují vánoční koledy s místními dětmi, každoročně pořádají Hubertovu jízdu a adventní mikulášský den pro děti. Synové Štěpán a Pavel Hiršlovi provozují jízdárnu a ubytování. A na to všechno dohlíží babiččina busta při vchodu do areálu. Malý ostrůvek na rybníčku u zámku byl na její výslovné přání osazen českou vrbou.

www.zamekskalice.cz

Tipy v okolí: Kromě zámku a památného kostela ze 13. století je další významnou památkou Bohumilic tzv. bohumilický meteorit. 57 kilogramů vážící kus železa – největší ve střední Evropě – spadl 150 m od zámku a byl nalezen za Malovců v roce 1829. Kopii meteoritu je možno vidět v zámku. Originál (respektive jeho větší část) se nachází v Národním muzeu v Praze, další části pak v muzeích po celém světě.

Příloha

Zpět