Klášter Božího Milosrdenství v Nových Hradech byl vybudován v sousedství kostela sv. Petra a Pavla z iniciativy místní šlechtické rodiny Buquoyů. V roce 1677 přivedl hrabě Ferdinand Buquoy
do Nových Hradů řeholníky řádu servitů, v následujícím roce byla zahájena stavba raně barokního kláštera, který byl dokončen v roce 1685. Klášter sloužil svému účelu až do roku 1945. Po druhé světové válce bylo 12 řeholníků odsunuto a klášter se stal sídlem pohraniční stráže. Ti svým působením klášter silně zdevastovali a nakonec sami odešli, protože jim objekt již nevyhovoval. Až do roku 1991 objekt chátral. Obnova kláštera v 90. letech je spjata s osobou pátera Bonfi lia. Jeho aktivity vedly nejen k obnově objektu kláštera, ale také k návratu duchovních hodnot, které svým příkladem reprezentoval. Po smrti pátera Bonfilia v roce 2005 na mariánskou tradici novohradského kláštera navázalo společenství papežského práva „Rodina Panny Marie“. Prostory kláštera jsou stále otevřeny pro všechny lidi dobré vůle a je nazýván „domem setkání“.
Zajímavost
Klášter Božího Milosrdenství je součástí městské památkové zóny, do které patří ještě několik dalších významných budov otevřených veřejnosti. V těsném sousedství kláštera se nachází Novohradské muzeum. Muzeum nabízí návštěvníkům historický přehled, který se zastavuje u významných událostí a osobností, jež je tvořily. Jedinečný pohled na reliéf místní krajiny nabízí unikátní model Novohradských hor, který v měřítku 1:12 500 zobrazuje území o ploše přes 500 km2.