Zajímavé svou architekturou, cenné historií a podmanivé svými přírodními krásami – takové je Třeboňsko. Mimořádné přírodní hodnoty vedly v roce 1977 k zařazení Třeboňska do sítě biosférických rezervací UNESCO a v roce 1979 pak k vyhlášení CHKO Třeboňsko. Návštěvníci oblasti, turisté, rybáři, cyklisté, vodáci i lázeňští hosté dnes obdivují kraj, kterému vévodí stříbřité hladiny rybníků jako perly navlečené na modré stuhy potoků a řek. Třeboňsko je přímo stvořené pro aktivní rodinnou dovolenou.
Z největších turistických zajímavostí Třeboňska uvádíme: CHKO Třeboňsko, Slatinné lázně Třeboň, Soběslavsko-veselská blata, řeka Lužnice (vodáctví, kempy), třeboňská rybniční soustava, cyklostezky a naučné stezky, venkovská turistika, zámky (Třeboň, Chlum u Třeboně, Jemčina, Stráž nad Nežárkou), pískovny, města (Třeboň, Veselí nad Lužnicí, České Velenice, Suchdol nad Lužnicí), církevní památky, Schwarzenberská hrobka, Pivovar Bohemia Regent.
O zrodu turistické oblasti Třeboňsko se mluvilo již v průběhu loňského roku. K certifikaci této oblasti Jihočeskou centrálou cestovního ruchu došlo 19. prosince 2016. Tento certifikát byl udělen v souladu s Koncepcí rozvoje cestovního ruchu Jihočeského kraje 2015 - 2020. Turistická oblast Třeboňsko byla certifikována jako zapsaný spolek.
Zakladateli jsou: Město Třeboň, Svazek obcí regionu Třeboňsko (SORT), DSO Vitorazsko, DSO Veselsko. Za podnikatelskou sféru jsou zakládajícími členy Slatinné lázně Třeboň, Hotel u Sloupu v Řípci na Veselsku a kemp U Pískovny ve Vitorazsku.
Turistická oblast Třeboňsko sdružuje v současné době celkem 20 obcí.
Město Třeboň
DSO Vitorazsko: České Velenice, Dvory nad Lužnicí, Halámky, Nová Ves nad Lužnicí, Rapšach, Suchdol nad Lužnicí.
DSO Veselsko: Borkovice, Drahov, Dynín, Mazelov, Mažice, Neplachov, Řípec, Sviny, Val, Veselí nad Lužnicí, Vlkov (okres České Budějovice), Zálší, Zlukov a Žíšov.
Aktivity Turistické oblasti Třeboňsko, z.s.
Mezi hlavní činnosti, kterými se spolek zabývá, patří koordinace rozvoje regionu Třeboňsko, Vitorazsko a Veselsko ve všech oblastech, koordinace projektů a produktů zaměřených k rozvoji všech tří zmíněných regionů, tvorba informační databanky a fotobanky regionu, spolupráce se zahraničními subjekty majícími vztah k regionu, příprava informačně-propagačních materiálů, ediční činnost, spolupráce na rozvoji lidských vztahů, koordinace spolupráce mezi soukromými a veřejnými subjekty v oblasti cestovního ruchu, spolupráce a rozvoj informačních center v regionu, tvorba turistických produktů a zlepšení turistické nabídky regionu Třeboňsko, Vitorazsko a Veselsko.
3 K platforma:
Hlavním cílem spolku je spolupráce a komunikace v oblasti cestovního ruchu ve všech třech oblastech. Aby mohla být spolupráce efektivní a destinace konkurenceschopná, musí spolek zahrnovat také podnikatelský sektor.
Spolupráce a komunikace v rámci turistické oblasti Třeboňsko probíhá v několika úrovních:
Valná hromada je nejvyšším orgánem spolku.
Zakládajícími členy spolku (a zároveň členy valné hromady) se staly:
- Město Třeboň (Mgr. Petr Werner, předseda spolku),
- Dobrovolný svazek obcí Veselsko (Ing. Vít Rada),
- Dobrovolný svazek obcí Vitorazsko (Luboš Hešík),
- Slatinné lázně Třeboň s. r. o. (prof. JUDr. Vilém Kahoun, Ph.D.),
- Hotel Sloup (Milan Máder),
- Autocamp U Pískovny (Jan Čechal).
- MAS Třeboňsko (Bc. Tomáš Novák)
Setkávání na schůzi valné hromady: několikrát ročně
Pracovní skupina infocenter a pracovníků v cestovním ruchu TO Třeboňsko – tzv. výkonný výbor spolku
Komunikace z hlediska organizace, produktů a marketingu cestovního ruchu probíhá prostřednictvím tzv. výkonného výboru infocenter TO Třeboňsko.
Členové výkonného výboru:
- Bc. Barbora Bicková (produktová manažerka turistické oblasti Třeboňsko)
- Roman Šollar (vedoucí IC České Velenice)
- Ing. Lenka Horejsková (vedoucí IC Veselí nad Lužnicí)
- Mgr. Daniel Veith (vedoucí OKCR Suchdol nad Lužnicí)
- Ing. Alena Seberová (vedoucí OKCR Třeboň)
- Mgr. Michaela Kajerová (vedoucí TIC města Třeboně)
- Mgr. Iveta Pumprová (sales manager Slatinných lázní Třeboň)
Setkávání na schůzi výkonného výboru: několikrát ročně