V roce 1251 se Přemysl Otakar II. rozhodl založit středisko královské moci. U významném brodu vytyčil pravoúhlý městský půdorys (čtvercové náměstí o straně 133 m). K samotnému založení došlo v roce 1265, velmi rychle se zde usadili obchodníci a řemeslníci a vytvořili jádro prosperujícího města. Blízko náměstí se Samsonovou kašnou stojí Černá věž s 225 schody, katedrála sv. Mikuláše a řada renesančních a barokních domů s podloubími, průchody a úzkými uličkami směřujícími do všech světových stran. Nedaleko se nachází např. Masné krámy, zrekonstruované v roce 2007, kde jsou dodnes k vidění řeznická stanoviště.
Mezi Budějovicemi a Lincem byla vybudována první koněspřežka. Na konci 18. století založili podnikatelé Hardtmuthovi ve Vídni tužkárnu, jejíž výrobky se dnes vyvážejí do celého světa, a posléze ji přenesli právě do Českých Budějovic.
Pivovar Budějovický Budvar byl založen v roce 1895, třebaže tradice vaření piva zde sahá až do 13. století. Některé světoznámé restaurace (třeba vídeňský Schweizerhaus) odebírají výhradně pivo této značky.
Moderní architekturu zastupuje funkcionalistická vila podnikatele Zátky umístěná nedaleko Dlouhého mostu. Centrem města vede třída Na Sadech. Zde jistě zaujme sousoší Humanoidi, které zdobí počátek Lannovy třídy směřující k nádraží. V roce 2011 se v centru města otevřela Lannova loděnice, čímž byla dokončena první etapa splavnění Vltavy mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou, odkud vede vodní cesta až do Týna nad Vltavou.
Víte že...
na místě dnešní Samsonovy kašny původně stával středověký pranýř, na kterém byli trestáni nepoctiví řemeslníci?
Náš tip
Ke kulturnímu městu patří i významné kulturní instituce. V Českých Budějovicích sídlí Jihočeské divadlo se čtyřmi soubory: činohrou, operou, baletem a Malým divadlem. Jednotlivé soubory působí i v jiných místech kraje, pod divadlo spadá například i Otáčivé hlediště v Českém Krumlově. Ve městě je doma rovněž Jihočeská komorní filharmonie s čerstvě opravenou koncertní síní.
Rodáci a osobnosti:
- Přemysl Otakar II. (asi 1233–1278) – český král, nazývaný „králem železným a zlatým“, zakladatel města, svého času nejmocnější panovník Evropy; padl v bitvě na Moravském poli.
- Vojtěch Lanna (1805–1866) – podnikatel, průmyslník a stavitel, byl významným akcionářem koněspřežní železnice České Budějovice – Linec, jejíž provoz měl v letech 1835–1846 pronajatý. Obchodoval v dřevařském průmyslu, podílel se na rozvoji kladenských uhelných dolů a realizoval řadu vodních a železničních staveb. Je spoluzakladatelem UMPRUM v Praze.