Buškův Hamr
Buškův hamr je funkční technickou památkou, jednou ze tří svého druhu v České republice. Vznikl roku 1780 přestavbou původního mlýna. Hamr je poháněn třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola…
Přejít na detailCisterciácký klášter ve Vyšším Brodě
Cisterciácké opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě představuje v současnosti jediný fungující mužský cisterciácký klášter v Česku. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech. Slavný šumavský klášter založil Vok z Rožmberka…
Přejít na detailDominikánský klášter v Českých Budějovicích
Dominikánský klášter s chrámem Obětování Panny Marie je nejstarší památkou Českých Budějovic. Byl založen současně s městem v roce 1265 a stal se součástí městského opevnění. Uvnitř konventu je rajský dvůr, který obklopuje ze všech stran gotický…
Přejít na detailFrantiškánský klášter s kostelem sv. Kateřiny v J. Hradci
Františkánský klášter s kostelem sv. Kateřiny byl postaven v letech 1478–1491. V roce 1619, během stavovského povstání, byl kostel s konventem vypálen. Svěcení opraveného kostela proběhlo roku 1625 za přítomnosti pražského arcibiskupa Arnošta…
Přejít na detailHistorická železnice Tábor–Bechyně
Železniční dráha Tábor–Bechyně byla první elektrifi kovanou železniční tratí na území tehdejšího Rakouska-Uherska. Plán železničního spojení z Tábora do Bechyně pochází z konce 19. století. Ve stejné době podniká své pokusy s elektrickým pohonem na…
Přejít na detailHolašovice – UNESCO
Holašovice jsou nejlépe zachovaným příkladem jihočeské architektury druhé poloviny 19. století. Jde o unikátně dochovaný soubor hospodářských usedlostí, stavebně a výtvarně upravených do specifické podoby takzvaného selského baroka, jež jsou…
Přejít na detailHrad Helfenburk
Zřícenina gotického hradu, který byl založen ve 14. století rodem Rožmberků, se nachází nedaleko Bavorova na zalesněném vrchu Malošín. Hrad se v 15. a 16. století postupně rozrůstal. Součástí hradu je tzv. Velká věž kruhového tvaru, jež je 18 m…
Přejít na detailHrobka Buquoyů v Nových Hradech
Buquoyská hrobka tvoří výraznou dominantu novohradského hřbitova. Byla postavena podle projektu Josefa Schulze v letech 1902–1904 jako novogotická patrová kaple a má dvě části: kryptu v přízemí a kapli v patře. Nejvýraznějším prvkem vnější výzdoby…
Přejít na detailJindřichohradecké úzkokolejky
Startovním místem této úzkorozchodné železnice je město Jindřichův Hradec, odkud vychází dvě tratě: jedna severním směrem do Obrataně a druhá na jih do Nové Bystřice. Provoz Na této trati byl provoz zahájen roku 1897. Vláček na své cestě projíždí…
Přejít na detailKamenný most v Písku
Město Písek se pyšní nejstarším dosud stojícím kamenným mostem v Čechách. Vystavěla ho královská písecko-zvíkovská stavební huť ještě před koncem 13. století. Má sedm oblouků, je 110 m dlouhý a 6,5 m široký. Most zdobí kopie barokních soch a sousoší…
Přejít na detailKlášter Borovany v Borovanech u Českých Budějovic
Augustiniánský klášter založil v roce 1455 Petr z Lindy. Nevelký rajský dvůr obklopuje pozdně gotická křížová chodba se síťovou klenbou. Věž na severní straně kostela tvoří po přestavbě z roku 1729 charakteristickou dominantu města. V 18. století za…
Přejít na detailKlášter Božího Milosrdenství v Nových Hradech
Klášter Božího Milosrdenství v Nových Hradech byl vybudován v sousedství kostela sv. Petra a Pavla z iniciativy místní šlechtické rodiny Buquoyů. V roce 1677 přivedl hrabě Ferdinand Buquoy do Nových Hradů řeholníky řádu servitů, v následujícím roce…
Přejít na detailKlášter Zlatá Koruna
Areál bývalého cisterciáckého kláštera, založený králem Přemyslem Otakarem II. na skalnatém ostrohu v hlubokém vltavském údolí v roce 1263, patří k nejlépe dochovaným gotickým klášterům v Čechách. Jedinečná kaple Andělů strážných, kapitulní síň a…
Přejít na detailKoněspřežní železnice České Budějovice – Linec
Hlavním důvodem pro zřízení koněspřežné dráhy České Budějovice – Linec byla přeprava soli z rakouské Solné komory do Čech. Stavba pod vedením inženýra Františka Antonína Gerstnera byla zahájena v roce 1825. Jednalo se o první koněspřežnou železnici…
Přejít na detailKostel Narození Panny Marie v Písku
Farní kostel v Písku patří k nejlépe zachovaným architektonickým památkám raně gotického slohu v Čechách. Řadí se k dílům velké stavební písecko-zvíkovské huti, která se podílela i na dalších četných stavebních aktivitách krále Přemysla Otakara II.…
Přejít na detailKostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí v Třeboni
Děkanský kostel je zmiňován jako farní již roku 1280. Po založení kláštera augustiniánů v roce 1367 byl kostel přestavěn v gotickém slohu. V té době zde zanechal své jedinečné dílo patrně nejvýznamnější malíř gotické deskové malby v Čechách, Mistr…
Přejít na detailKostel sv. Jakuba Většího v Prachaticích
Kostel byl založen již ve 14. století, dnešní podobu získal při přestavbě na začátku 16. století, kdy byl rozšířen na síňové trojlodí, získal novou klenbu a krov a dostavěna byla pouze jižní věž vysoká 53 m. Na řadě míst interiéru se dochoval znak…
Přejít na detailKostel sv. Prokopa ve Strakonicích
Děkanský kostel sv. Prokopa patří k nejvýznamnějším památkám Strakonic. Stojí přímo v areálu strakonického hradu na soutoku řek Otavy a Volyňky. Byl založen šlechtickým rodem Bavorů ze Strakonic pravděpodobně začátkem 13. století. Původně byl…
Přejít na detailLipenská přehrada
Lipenská přehrada je vodní dílo vybudované na řece Vltavě v letech 1952–1959. S rozlohou 48,7 km2 jde o největší přehradní nádrž a vůbec o největší vodní plochu na území České republiky, díky čemuž bývá také občas označována za české či jihočeské…
Přejít na detailMěstská elektrárna Písek
Městská elektrárna v Písku je nejstarší fungující hydroelektrárnou v Čechách. Byla zřízena po úspěšné demonstraci osvětlení centra města Františkem Křižíkem 23. června 1887. Písek se tak stal prvním městem v Čechách se stálým veřejným elektrickým…
Přejít na detailMinoritský klášter a klášter klarisek v Českém Krumlově
Bývalý minoritský klášter s kostelem Božího těla a Panny Marie v Českém Krumlově je unikátní historický komplex celkem tří klášterů (trojklášteří): minoritského, kláštera klarisek a kláštera bekyň. Kláštery byly založeny přibližně v polovině 14.…
Přejít na detailMinoritský klášter v Bechyni
Minoritský klášter v Bechyni s kostelem Nanebevzetí Panny Marie se nachází v centru města na skále na pravém břehu řeky Lužnice. Byl založen ve druhé polovině 13. století, ale během husitských válek byl téměř zničen. Obnovený klášter a jeho současná…
Přejít na detailPamátný hřbitov v Albrechticích nad Vltavou
Původně románský kostel sv. Petra a Pavla pochází z 12. století a v jižních Čechách patří k nejvýznamnějším i díky malířské výzdobě interiéru, kde jsou stěny pokryty monumentální kompozicí Posledního soudu. Kostel je obklopen vesnickým hřbitovem,…
Přejít na detailPoutní kostel Jména P. Marie a mariánské poutní místo Lomec
Lomec se řadí mezi nejproslulejší poutní místa v jižních Čechách. Poutní kostel Jména Panny Marie patří k významným dílům vrcholného baroka ve střední Evropě. Kostel byl vystavěn v letech 1692–1702 hrabětem Buquoyem pro zázračnou sošku Panny Marie s…
Přejít na detailPoutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Klokotech
Na okraji Tábora na vršku nad zákrutem řeky Lužnice se skví impozantní stavba poutního chrámu v Klokotech. Dnešní barokní poutní areál s kostelem Nanebevzetí Panny Marie byl založen kolem roku 1700 a stojí na místě staršího kostela z počátku 13.…
Přejít na detailPřehrada Orlík
Orlická přehrada se pyšní hned několika unikáty. Jedná se o nejvodnatější jezero v Česku s nejvyšší betonovou hrází a druhou nejvýkonnější vodní elektrárnou v České republice. Hráz samotná je gravitační, tížná a beton, ze kterého je vyhotovena, má…
Přejít na detailPremonstrátský klášter v Milevsku
Milevský klášter, nejstarší v jižních Čechách, založil v roce 1187 velmož Jiří z Milevska, s přípravami se začalo dokonce ještě o tři roky dříve. Jeho původní románská podoba z konce 12. století se z velké části dochovala dodnes. Ve druhé polovině…
Přejít na detailSchwarzenberská hrobka v Třeboni
Hrobka se nachází 1,5 km od centra Třeboně při jihovýchodní straně rybníka Svět. Stavba započala v roce 1784. Dvoupodlažní stavba ve tvaru pravidelného osmiúhelníku je postavena v pseudogotickém slohu podle vzoru italského Campo Santo – pohřebiště…
Přejít na detailSchwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál spojuje Světlou, jeden z přítoků Studené Vltavy, a rakouskou řeku Große Mühl, přítok Dunaje, čímž propojuje úmoří Severního a Černého moře. Byl vystavěn na žádost knížete Jana Nepomuka I. ze Schwarzenbergu pod vedením…
Přejít na detailStádlecký most
Most přes Lužnici stojí od roku 1975 pod městysem Stádlec a je posledním dochovaným empírovým řetězovým mostem v České republice. Původně, v letech 1848–1960, překlenoval Vltavu u Podolska. V roce 1959 byl jako Podolský most prohlášen národní…
Přejít na detailStará radnice Tábor
Stará radnice v Táboře patří k nejvýznamnějším památkám pozdní gotiky v českých městech. Národní kulturní památka s nezaměnitelnou čtyřhrannou pseudogotickou věží je jednou z dominant města Tábor. V radnici najdete druhý největší gotický sál v České…
Přejít na detailStátní hrad a zámek Český Krumlov – UNESCO
Monumentální komplex hradu a zámku Český Krumlov vyniká svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i rozlohou a byl plným právem zařazen do seznamu UNESCO. Zámecký areál, vybudovaný rodem Vítkovců a renesančně přestavěný za Rožmberků, se vypíná…
Přejít na detailStátní hrad a zámek Jindřichův Hradec
Hrad a zámek Jindřichův Hradec patří k našim nejkrásnějším a nejmonumentálnějším zámeckým areálům. Původně gotický hrad byl za vlády posledních pánů z Hradce – Jáchyma a Adama II. – v druhé polovině 16. století velkolepě přestavěn na honosné…
Přejít na detailStátní hrad Landštejn
Jedna z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě byla vybudována jako opěrný bod moravských Přemyslovců k ochraně zemské stezky do Vitorazska počátkem 12. století. Panství záhy získali páni z Landštejna, kteří z něj učinili své rodové…
Přejít na detailStátní hrad Nové Hrady
Průchozí hrad se dvěma protilehlými branami a hlubokým příkopem byl založen rodem Vítkovců v druhé polovině 13. století. K hradnímu opevnění se přimykaly městské hradby, chránící obyvatele přilehlého městečka. Za Rožmberků byla po zásahu bleskem…
Přejít na detailStátní hrad Rožmberk
Vodákům se v meandrech Vltavy často zdá, že na skále nad řekou vidí dva různé hrady. K staršímu Dolnímu hradu, vybudovanému v první polovině 13. století rodem Vítkovců, byl na přelomu 13. a 14. století přistavěn Horní hrad, z něhož se po požáru v…
Přejít na detailStátní hrad Zvíkov
Původně královský hrad, vypínající se nad hladinou přehrady Orlík, bývá často označován jako král českých hradů a právem se řadí mezi klenoty české raně gotické architektury. První písemná zmínka pochází z roku 1234, ale vystavěn byl s největší…
Přejít na detailStátní zámek Červená Lhota
Stavba zámku, vypínajícího se na skalnatém ostrově nad rybniční hladinou, skrývá ve svém jádru zbytky původní tvrze ze 14. století. Dnešní renesanční budova vznikla po roce 1530, ale během 19. a počátkem 20. století byla dále upravována. Tehdy…
Přejít na detailStátní zámek Dačice
Původní renesanční zámek, postavený na konci 16. století pro rod Krajířů z Krajku, získal svou dnešní podobu během přestavby ve 30. letech 19. století. Prohlídková trasa zámku nabízí 21 místností zaměřených na život posledních generací rodiny…
Přejít na detailStátní zámek Hluboká nad Vltavou
Na místě barokního zámku s rozsáhlým předhradím vyrostla v letech 1839 až 1871 romantická stavba v duchu anglické tudorské a alžbětinské architektury. Knížecí pár Jan Adolf II. Schwarzenberg s manželkou Eleonorou, který přestavbu inicioval, dohlížel…
Přejít na detailStátní zámek Kratochvíle
Jednu z našich nejkrásnějších renesančních staveb, situovanou v malebné krajině mezi lesy, pastvinami a rybníky, nechal mezi lety 1583–1590 vystavět Vilém z Rožmberka. Tuto ojedinělou renesančně manýristickou stavbu pro něj vyprojektoval osvědčený…
Přejít na detailStátní zámek Třeboň
Původní drobný městský hrad sloužil od roku 1366 Rožmberkům pro občasné pobyty na třeboňském panství. Po požáru města v roce 1562 byl poničený hrad na příkaz Viléma z Rožmberka postupně přestavován v renesanční zámek. Současně vyměřil rožmberský…
Přejít na detailStožecká kaple ve Stožci
Kaple Panny Marie nebo také Stožecká kaple je ukázkou lidového řezbářství. Původní dřevěnou kapličku postavil v roce 1791 kovář J. Klauser, který vděčil vodě ze zdejšího pramene za uzdravení svého zraku. Kaple byla v roce 1804 přestavěna a v 60.…
Přejít na detailStrakonický hrad
Hrad byl založen na soutoku řek Otavy a Volyňky v letech 1220–1235 šlechtickým rodem Bavorů. V roce 1243 daroval Bavor I. východní polovinu hradu řádu johanitů, který zde zřídil komendu. Řád johanitů, dnes známější jako „řád maltézských rytířů“…
Přejít na detailTřeboňská rybniční soustava
V původní močálovité krajině Třeboňska se výnosným způsobem hospodaření stalo zakládání rybníků spojené s chovem ryb. Na přelomu 15. a 16. století byl majitelem třeboňského panství Petr IV. z Rožmberka, který velmi podporoval hospodářské aktivity na…
Přejít na detailVodní mlýn Hoslovice
Jedinečně dochovaný vodní mlýn v Hoslovicích je starý více než 400 let. Unikátní mlýn s opraveným dobovým zařízením je vhodným místem pro ukázku tradiční řemeslné výroby. Koná se zde mnoho akcí, jež přibližují život na venkově i udržované tradice a…
Přejít na detailVodní zámek Blatná
První zmínka o někdejším hradu pochází z roku 1235. Už dříve však stávala na kamenném ostrůvku uprostřed bažin dřevěná tvrz, později přestavěná na hrad. Nejslavnější období zámku je svázáno s rodem Lvů z Rožmitálu. Jaroslav Lev z Rožmitálu se…
Přejít na detailZámek Bechyně
Původně knížecí hradiště v Bechyni, zmiňované již v 9. století, stojí na nejjižnějším skalním výběžku nad soutokem říčky Smutná a řeky Lužnice. Z majetku pražských biskupů „pustou horu Bechyni“ získal před rokem 1268 král Přemysl Otakar II. a…
Přejít na detailZámek Lnáře
V letech 1670–1686 byl vedle středověké tvrze vystavěn dvoupatrový čtyřkřídlý zámek. Stavbu zámku zahájil Aleš Vratislav hrabě z Mitrovic a dokončil ji Tomáš Zacheus, syn hraběte Humprechta Jana Černína z Chudenic. Významná barokní památka má bohatě…
Přejít na detailZámek Mitrowicz
Romantický zámek leží na břehu řeky Lužnice v blízkosti Týna nad Vltavou. Původní tvrz z roku 1565 byla v letech 1737–1741 přestavěna pod vedením hraběte Františka Wratislava z Mitrowicz. Došlo k rozšíření obytné části s přístavbou kaple sv. Anny,…
Přejít na detailZámek Orlík
Zámek získal své jméno díky poloze vysoko na skále nad údolím řeky Vltavy a i dnes uchvátí svou jedinečnou krajinnou polohou na břehu přehrady Orlík. Dnešní podobu ve stylu anglické novogotiky dostal zámek v polovině 19. století a tvoří jej čtyři…
Přejít na detailZámek Vimperk
Původní vimperský hrad byl založen kolem poloviny 13. století jako strážní pevnost nad Zlatou stezkou vedoucí z Bavorska do Čech. Hrad procházel majetkem mnoha šlechtických rodů – Janoviců, Kaplířů ze Sulevic, Malovců z Chýnova, až se ocitl v rukou…
Přejít na detailŽdákovský most
Stavba mostu byla zahájena současně se stavbou hráze přehrady Orlík v roce 1957. Stavba za 71 milionů korun československých byla definitivně dokončena roku 1967. V té době byl most považován za největší prostý plnostěnný dvoukloubový ocelový…
Přejít na detailZemský hřebčinec Písek
Zemský hřebčinec v Písku je komplex jedinečných budov z režného zdiva. Hřebčinec byl vystavěn na přelomu 19. a 20. století. První plemenní hřebci sem byli umístěni v roce 1902 a od té doby se datuje historie chovu koní v Písku. Písecký hřebčinec je…
Přejít na detailŽidovská synagoga v Českém Krumlově
Synagoga v Českém Krumlově byla postavena roku 1909 místní Židovskou obcí. Jednalo se o první stavbu v Rakousko-Uhersku, na jejíž stavbu byla použita železobetonová konstrukce. Architekt Viktor Kafk a navrhl jednoduchou jednolodní stavbu se sedlovou…
Přejít na detail